U Centru za mlade Tušanj, u organizaciji Mreže mladih Muftijstva tuzlanskog, džemata Amber-hatun džamije i Asocijacije Proaktiva u četvrtak, 8. aprila 2024. godine promovirana knjiga „Ono što ostaje“ autorice Esnefe Smajlović-Muhić.
Promotori knjige koja govori o 30 svjedočanstava majki Srebrenice, pored autorice, bili su Nezim Halilović Muderis, Mehmed Pargan i Mersada Nurudina Agović.
Muftija tuzlanski dr. Vahid-ef. Fazlović obraćajući se prisutnima kazao je da knjiga „Ono što ostaje“ traži od nas razmišljanje.
– Ono što ostaje jesu i knjige koje svjedoče istinu, koje nas razbuđuju. A svako od nas je sklon da se uspava, da drijema. Kao što postoji fizički, postoji i duhovni san, i mi se moramo razbuđivati. Jako je važno da smo jedni uz druge, da opominjemo, da smo jedni drugima podsjećanje. To je snaga našeg bratstva, našeg zajedništva – kazao je muftija.
Muftija Fazlović je naglasio da se od majki Srebrenice i Podrinja mnogo uči i prima snaga.
– One se bore, žele da njihova borba bude nastavak borbe njihovih evlada, naših šehida, da ta njihova borba bude primjer, uzor, i zbog njihovog duga prema njihovoj djeci, one to i naglase, ali i zbog važnog primjera za sve nas. One se bore u sadašnjosti i za budućnost, imaju jako mnogo snage. Priznaju da vrlo često ne mogu definirati odakle im toliko snage da budu samilosne prema svim ljudima, da ne pokažu ni trun mržnje niti slovo i riječ koje poziva na osvetu. Stameno čvrste na braniku istine i pravde. Tragovi njihove borbe su iznimno veliki i svakodnevno vidljivi – poručio je muftija Fazlović.
Knjiga je rezultat dvogodišnjeg istraživačkog rada, kazala je autorica Smajlović-Muhić, a u knjizi je prikazana poetika svjedočenja 30 profila žena Srebrenice, 30 tragedija i sudbina. Mnogo je majki iz Srebrenice i Podrinja o kojima se ne zna ništa, a koje zaslužuju da ih pamte buduće generacije.
Autorica je istakla da je tema njenog istraživačkog rada u knjizi prvenstveno bila život žena povratnica koje su suočene sa ličnim tragedijama. Na periferiji društvenih događanja one su same, nezaštićene i pomalo zaboravljene. Nekada su imale ljubav i pažnju svojih muževa, sinova, očeva i braće.
-Danas još uvijek neke od njih čekaju da pronađu kosti svojih najbližih po podrinjskim šumama i brdima. Neposrednim svjedočenjem majke Srebrenice su me počastile svojim povjerenjem. To je za mene golemo i zahvalna sam im na tome – dodala je Smajlović-Muhić.
Promotor Mehmed Pargan je kazao da je knjiga „Ono što ostaje“ djelo koje nama u Bosni i Hercegovini daje pravac u kojem bi autori mogli da idu u godinama koje su pred nama.
Autorica je to činila na dva načina, kroz klasično bilježenje izjava tih žena koje su proživjele Srebrenicu te kroz ispisivanje neobične poezije.
Esnefa je autorica sljedećih izdanja:
– Život prije i poslije Srebrenice (2018-2019), prvo izdanje i drugo izdanje,
– Life before and after Srebrenica (2018), englesko izdanje,
– Majka Hatidža (2020),
– Srebrenitsa Öncesi ve Sonrasinda Hayat (2020), tursko izdanje i
– Ono što ostaje (2022).
Ona je Srebreničanka koja je na početku agresije na Bosnu i Hercegovinu imala 19 godina. U genocidu su joj ubijeni dedo Osman, njegovi sinovi Omer i Jusuf, unuci Samedin i Fahrudin, dedina braća Atif i Abid, dedini bratići Mešan, Smajo, Halid, Mustafa, Senahid, dedini amidžići, sestrići, dajdže, dajdžići, tečići i tako redom… Njenog oca Omera su pronašli na području Bratunca.