Džemat Dobrnja tradicionalno je i ove godine organizovao učenje muške i ženske dove. Tradicionalna muška dova proučena je u utorak 12. maja, dok je ženska dova proučena dan kasnije, u srijedu 13. maja.
Ibrahim ef. Softić, imam u džematu Dobrnja, ističe da ovaj džemat ima stoljetnu tradiciju učenja muške i ženske dove.
– Naše tradicionalne dove dobra su prilika da se prisjetimo dvojice velikana koji su rodom iz našega džemata. To su šejh Hasan efendija, jedan od devetnaest evlija sjeveroistočne Bosne, i Muhamed Hevai Uskufija, prvi bosanskohercegovačkoga leksikograf. Vrijedi naglasiti da je Hevai Uskufija ujedno i jedan od prvih naših književnika – kazao je efendija Softić.
Muškoj dovi prisustvovovao je glavni imam tuzlanskoga Medžlisa, hafiz Ahmed ef. Huskanović, kao i predsjednik Medžlisa, prof. Hasan ef. Spahić.
Mevludski program na muškoj dovi izveli su imami MIZ Tuzla.
U svome obraćanju okupljenim vjernicima, hafiz Ahmed ef. Huskanović, glavni imam Medžlisa, ukazao je na odlike sljedbenika Allahovog Poslanika, Muhammeda a.s., kroz kur’anske ajete sure Muhammed.
Tokom programa presjednik MIZ Tuzla, prof. Hasan ef. Spahić, dodijelio je zahvalnice i čestitao vakifu džemata Dobrnja Esedu Mahmutoviću. Esed Mahmutović uvakufio je parcelu za mezarje.
Predsjednik Spahić dodijelio je zahvalnice dosadašnjim članovima džematskog odbora: Delić Jakubu, Mujagić Rasimu i Subašić Ramizi.
Ženska dova
Ženskoj dovi prisustvovao je veliki broj vjernica. Lijepo vrijeme omogućilo je obavljanje namaza i u haremu dobrnjske džamije.
Ilahije na ženskoj dovi učile su učenice mektebskoga hora, dok su i same džematlijke učestvovale u programu.
Tradicionalna muška i ženska dova u Dobrnji održava se stoljećima prvoga utorka i srijede poslije Rozi Hidra (šestoga maja). Veliki broj vjernika iz cijele Bosne i Hercegovine, tradicionalno svake godine dolazi na mušku i žensku dovu u Dobrnji.
Ove dove spominje i Enver Mulahalilović u knjizi „Vjerski običaji muslimana“, u poglavlju Godišnje dove.
Piše: Džanan Ribić