Otac se može usporediti sa sigurnim skloništem za svoju djecu. Ako djeca imaju povjerenje u ikoga, onda je to otac. Ako ikoga smatraju snažnim i čvrstim, onda je to opet otac.
Zato sin najslabijeg ili najsiromašnijeg čovjeka, kada se osjeća nesigurno prilikom sukoba ili zastrašivanja, kaže: „Reći ću te mome ocu!” S obzirom na to da dijete smatra oca snažnim i jakim, kada mu se prijeti može da doživi velike traume. Ako je dijete počinilo neku grešku, a otac mu prijeti riječima: „Ako to još jednom napraviš, ja ću te…“, u takvim situacijama dijete će gledati na oca kao na grubog autokratu, a ne kao na privrženog mentora-učitelja. Ako se u budućnosti ovo nastavi postoje bezbrojni primjeri kada se djeca pobune protiv oca.
Primjer:
Otac je savjetovao sina da ne vozi bicikl na ulicu. Uprkos čestim upozorenjima oca, sin nije slušao. Otac je potom svezao bicikl, osigurao ga katancem. Kada je otac otišao na posao sin je uspio otključati katanac odvijačem i prije nego je otac došao kući, sve je vratio na takav način kao da se ništa nije desilo. Kada je otac saznao da je ni sin ipak vozio bicikl toga dana, pozvao ga i čestitao mu: „Kada odrasteš, ti ćeš, ako Bog da, postati veliki naučnik. Služit ćeš svojoj zemlji i ljudima, milioni ljudi će imati korist od tebe. Allah dž.š. ti je dao takav talenat da si uspio otvoriti katanac, uzeti bicikl i vratiti ga na mjesto, a da ja nisam ni primjetio da je iko išta dirao. Danas si pokazao veliki talenat.“ Sljedećeg jutra otac je pozvao sina i rekao: „Sine! Ono što si jučer uradio je bilo izvanredno ali gledano iz drugog ugla, ono bi se moglo nazvati krađom. Allah, dž, š. te blagoslovio takvim velikim umom. Umjesto što svoj um koristiš za krađu, zašto ga ne iskoristiš u bolje svrhe? Sprečavao sam te da voziš bicikl na ulicu za tvoje dobro, tako da se ne bi povrijedio. Predvečer bih ja otključao bicikl. U svakom slučaju, nemoj to raditi u budućnosti.“
Primjer iz Poslanikovog, a. s. života:
Jednom prilikom, kada je još bio dječak, hazreti Omer ibn Ebu Seleme jeo je s Poslanikom, a. s., njegova ruka uzimala je iz svakog dijela tanjira. Pošto niko nije bio prisutan, bila je to dobra prilika da ga se odmah posavjetuje, i Poslanik a. s. ga je upozorio na lijep i ohrabrujući način. Rekao mu je: „Dječače, prouči Bismillu, jedi svojom desnom rukom i jedi s one strane koja ti je najbliža.” (Sahihul-Buhari, Muslim)
Roditelji djeci otvaraju prilike, ali ih nadgledaju
Nemojte dozvoliti da postanu toliko neobazrivi pa da rade sve što im je volja, bez ikakvog straha od očeve kazne. Ujedno, uz očinsku ljubav i nježnost, trebate zauzeti i stav kada dijete radi pogrešno. Kada je to potrebno – prekorite dijete. Ustvari, vi možete primijeniti i neke druge odgojne mjere koje su u granici dopuštenog.
Primjer:
Ulema kaže: „Kada dijete učini nešto što vas ljuti, nemojte u tom trenutku ni pričati s djetetom. Presvucite svoju odjeću i popijte vode. Zatim klanjajte dva rekata i učite dovu za vaše dijete. Tek nakon ovoga vi možete prekoriti dijete glumeći ljutnju. U tom ćete trenutku biti potpuno pod kontrolom. Tako nema straha da ćete prijeći granicu dozvoljenog.” Usvojite ovaj metod i držite dijete pod budnim okom. Šta radi najstarije dijete? Da li obavlja namaz u džematu? Kakvo mu je društvo? Da li je vaše dijete pristojno odjeveno? Ima li prijetelje ili prijateljice koje se druže sa djecom koju vi smatrate neprimjereno odgojenom? Ne budite previše uvjereni u iskrenost vašeg djeteta. Čovjek pada u zabludu kada je nerazumno uvjeren. Dijete treba da je svjesno da pratite njegovo ponašanje. Povremeno dođite kući ranije s posla. Otiđite do škole. Povremeno ih provjeravajte telefonom.
Primjer:
U jednoj predaji je zapisano da je otac, nakon što je vidio da sin griješi i da ne slijedi dovoljno upute vjere, od sina zatražio da mu nakon svakog dana ispriča šta je radio i govorio. Nakon prvog dana sin sjede pred oca i ispriča sve šta je radio, govorio, s kim se družio. Drugu noć sin sjede pred oca i sa poteškoćama se sjeti svakog trenutka provedenog u tome danu i ispriča ocu. Nakon trećeg dana sin također sve ispriča ocu i od njeg zatraži da mu da bilo koju drugu obavezu osim ove. Otac mu uvjerljivim glasom reče: „Sine moj, ja tražim od tebe da mi ispričaš šta si radio u toku svakog dana, to je sine priprema za ahiret kada će te Allah pitati za cjeli život. Moraš paziti kako živiš, moraš se kontrolisati, biti svjestan da ćeš za život biti pitan od najvećeg suca.”
Sanel-ef. Hodžić, imam u džematu Donja Obodnica
Rad je objavljen u Novom Muallimu br. 5, 2012. godine.