Džemat Moluške džamije posjetom Podrinju nastavio je sa svojim ekskurzijama. Ovoga puta za Podrinje su krenula dva autobusa u kojem je bilo 100 džematlija.
Izlet u Podrinje bio je tematski sa ciljem upoznavanja mjesta stradanja Bošnjaka u proteklome ratu. Džematlije su imale priliku da posjete Srebrenicu, Potočare, Novu kasabu, Konjević polje, Cersku, Zvornik, Divič i Đuliće.
Prva destinacija bila je posjeta nane Fate Orlović ispred njene kuće. Džematlije nisu krile svoje zadovoljstvo što su imali priliku da razgovaraju sa nanom Fatom, i sa njom podijele svoja i njena životna iskustva.
Prilikom dolaska u Memorijalni centar u Potočare organiziran je historijski čas, na kojem su detaljno opisani svi detalji genocida nad Bošnjacima u ljeto 1995.godine.
Knjiga sjećanja koja se nalazi u Memorijalnom centru Potočari, pohranila je nove stranice i nove priče ispisane od moluških džematlija da se genocid ne zaboravi, i više nikada i nikome ne desi.
Džematlije su posjetom bivšoj fabrici akumulatora u Potočarima i gledanjem dokumentarnog filma stekle potpuni uvid kroz kakvu su golgotu i stradanja prošli Bošnjaci za vrijeme genocida. Suze na licima malo ko je mogao skriti kada su detaljno u filmu objašnjeni načini ubistva Bošnjaka.
Nakon Srebrenice, džematlije Moluške džamije posjetili su Bratunac, gdje su klanjali podnu i obišli šehidsko mezarje. Dolaskom u Cersku i posjetom tamošnjem šehidskom spomen-obilježju, stekli su potpunu sliku stradanja Bošnjaka u proteklome ratu, i svim posljedicama koje je rat ostavio na podrinjsku regiju.
Nakon Cerske na Diviču, kod Zvornika, je klanjana ikindija. Nakon ikindije uslijedio je obilazak Diviča i odlazak na Kula grad, odakle se pruža pogled na cijeli Zvornik. Kula grad sa svojim zidinama i panoramom na grad poslužila je za mnogobrojne fotografije kao trajni podsjetnik na organizovani izlet.
Po povratku za Tuzlu džematlije su posjetile Đuliće gdje su klanjali akšam, uz kratko druženje uz sok i slastice sa džematlijama ovoga džemata. U kratkom druženju sa džematlijama doznali su da je đulićka džamija simbol ponovnog rađanja života i vraćanja dostojanstva Bošnjaka u tom kraju, imajući u vidu rušenje džamije u ratu.
Piše: Džanan Ribić
Fotografije: Faruk Begtašagić