Hutba: Značaj članarine i članstva u Islamskoj zajednici

Tema današnje hutbe bila je “Značaj članarine i članstva u Islamskoj zajednici”. Hutbu prenosimo u cijelosti:

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini

Medžlis Islamske zajednice Tuzla

Datum: 06. 03. 2015. godine 

Tema hutbe: Značaj članarine i članstva u Islamskoj zajednici

Hvala pripada Allahu. Neka je hvala Allahu koji ljude stvara nejakim i slabim, pa im poslije slabosti daje snagu, a onda ih u starosti ponovo čini slabim i nemoćnim. Njemu pripada svaka hvala i neka je slavljen On. On otvara vrata oprosta i tewbe onome ko oprosta traži. Svjedočim da nema Boga osim Allaha. Koga Allah hoće da na pravi put uputi, On njegova prsa prostranim učini i srce njegovo uputi. I svjedočim da je naš vjerovjesnik Muhammed Božiji poslanik i Njegov rob. Neka su salavat i selam sa njim, njegovom porodicom, njegovim ashabima i svma onima koji ih slijede do Sudnjega dana.

Poštovani džemate,

Uzvišeni Allah nas je stvorio različitim. Svako od nas ima svoje planove, navike, stremljenja, želje i konačno cilj u životu. Ne zanimaju nas iste stvari u životu. Neki od nas vole sport i članovi su sportskih udruženja. Neki žele da im djeca budu sportisti pa ih učlanjuju u sportska društva i klubove. Neki su opet skloniji prirodnim naukama, stranim jezicima ili umjetnosti pa svoje slobodno vrijeme i novac ulažu u dodatnu edukaciju u tom smjeru. Sve nabrojano je pohvalno, poželjno i korisno. Sve nabrojane aktivnosti su dio života, ali i stvar lično izbora. Vjerniku treba dunjaluk. Svemogući Allah mu je dao pravo korištenja dunjalučkih blagodati, i o svom dunjalučkom životu vjernik mora voditi računa. A Uzvišeni Bog kaže: „A ne zaboravi ni svoj udio na ovom svijetu“. (El-Kasas, 77) Međutim, vjernik bi istinski trebao da više misli i ulaže u ahiret nego u dunjaluk, jer Allah dž. š., kaže: „A onaj svijet je bolji i vječan je.“ (El-‘Ala,17)

Allah, dž.š., nam u Kur’an-i-Kerimu poručuje: „Allahove džamije održavaju oni koji u Allaha i u onaj svijet vjeruju i koji klanjaju i zekat daju i nikoga se osim Allaha ne boje, oni su, nadati se, na pravom putu“. (Et-Tevbe, 18)

Džamiju je lakše sagraditi, a teže održavati. Koliko je važno da džamije budu prostrane, čiste i zagrijane još je važnije da džamije budu pune klanjača, da se u džamijama održavaju aktivnosti koje će privući veći broj džematlija a naročito omladine i djece.

Najvećim dijelom, svoje aktivnosti i programe Islamska zajednica financira sredstvima od članarine.

Zašto trebamo biti članovi Islamske zajednice?

Prvi i najvažniji argument su riječi Uzvišenog Allaha: “Oni koji imanja svoja troše na Allahovom putu liče na onoga koji posije zrno iz kojeg nikne sedam klasova, a u svakom klasu po stotinu zrna. A Allah će onome kome hoće dati i više; Allah je neizmjerno dobar i sve zna.“ (El-Bekare, 261)

Poslanikove, a.s., riječi i život nas podstiču da budemo aktivni pomagači i učvršćivači svog džemata, zajednice, i njihovih aktivnosti. Allahov poslanik Muhammed, s.a.v.s., je rekao: ”Ko ne pomaže zajednicu muslimana taj i ne pripada nama (ummetu, zajednici muslimana).”

Poslanik, a.s., je također kazao: ”Ko se ne brine za opće potrebe muslimana on nama i ne pripada.” 

Zahvaljujući članarini u Islamskoj zajednici imamo žive džemate, obrazovane imame, čiste i zagrijane džamije, džamije koje su naši životni orjentiri, koje nam pokazuju gdje je naš dom i odakle smo, džamije koje svjedoče naše višestoljetno postojanje, sa čijih munara mujezin pet put dnevno uči ezan.

Iz sredstava koja se prikupe putem članarine Islamska zajednica organizira cjelokupni vjerski život koji se manifestira kroz beš vakat u više od 30 džamija i mesdžida, mektebsku nastavu u 43 mekteba, za više od 2000 učenika, koji svakodnevno pred svojim imamima uče o ljepotama islama i onome čime nas Uzvišeni Bog duži, kako bismo sutra bili jači, svjesniji, spremniji i odaniji vjeri i Zajednici kojoj pripadamo. Zatim kroz organiziranje katedri, tribina, predavanja, promocije knjiga, Školu Kur’an za djecu, Školu islama za džematlije i džematlijke, halke Kur’ana, besplatne kurseve Sufare, stranih jezika, matematike, informatike te različite kulturne i humanitarne aktivnosti.

Članarina Islamskoj zajedinci, kao i svakom njenom članu, omogućava institucionalno predstavljanje naše uzvišene vjere. Članarina nije, kao što to nažalost neki misle, ulaganje u smrt, naprotiv, ona ima mnogo drugih aspekata svoje djelotvornosti i učinkovitosti. Ona je ulaganje u život, kako dunjalučki, tako i ahiretski, onaj stvarni život. Kroz članarinu u Islamskoj zajednici jačamo sebe i našu Zajednicu na dunjaluku, a za ahiret sebi osiguravamo trajno dobro.

Odbacimo stereotipe u razmišljanju o članarini. Do sada su mnogi razmišljali da to radimo samo radi smrti i dženaze, kako bismo stekli pravo da nam se klanja dženaza.

Razmišljajmo o članarini i članstvu  u Islamskoj zajednici na način da je to naš doprinos boljoj organizaciji i funkcionisanju Zajednice čiji smo članovi. Jer, to uistinu i jeste naš godišnji doprinos Zajednici kojoj pripadamo, ali je važno da ga svi tako razumijevamo, doživljavamo i ispunjavamo.

Medžlis IslamskezajedniceTuzla obuhvata 28 džemata, više od 15 hiljada učlanjenih porodica. Organi Medžlisa su Skupština i Izvršni odbor. Izvršni odbor Medžlisa donosi potrebna normativna akta iz nadležnosti Medžlisa pa i ona koja su u vezi sa članarinom i članstvom u Medžlisu Islamske zajednice Tuzla. Pravilnikom su uređeni: način i uslovi sticanja statusa člana, članarina, način plaćanja članarine, prava članova, gubitak statusa člana i druga pitanja vezana za članstvo u Medžlisu Islamske zajednice Tuzla.

Izvršni odbor je na svojoj sjednici od 27. 12. 2013. godine usvojio i Odluku o visini članarine. Ovom odlukom visina redovne godišnje članarine određena je u iznosu od 89 KM za godinu ili 7,45 KM mjesečno. Međutim, član može plaćati članarinu i u nižem iznosu. Članarina u nižem iznosu daje pravo popusta do 50% na redovnevjerskeuslugeipravonauslugevjerskogsadržaja dženaze protekom 10 godinaoddanaučlanjenja, odnosno svakegodinepo 5% popusta. Važno je istaći da se članarina plaća svake godine kako bi se održao status člana, bez obzira na ranije stečeni stepen pogodnosti.

Status člana Medžlisa Islamske zajednice Tuzla stiče se prijavom u evidenciju članova i uplatom propisanog iznosa obavezne članarine. Član koji ne uplati članarinu u tekućoj godini, odnosno do 31. marta iduće godine, gubi status člana.

Ovakvim pristupom članarini i članstvu Medžlis Islamske zajednice Tuzla želi da svim muslimanima, džematlijama i džematlijkama da priliku da sudjeluju i pomognu u realizaciji vjerskog života, da učestvuju u radu Islamske zajednice, organizaciji vjerskih i kulturnih programa, da budu birani u najviše organe Islamske zajednice te da svojom članarinom sebi i Islamskoj zajednici olakšaju i izbjegnu bilo kakve troškove kada je u pitanju dženaza.

Braćo i sestre u vjeri,

Ako se kao Zajednica ne organiziramo na najbolji mogući način drugi to neće uraditi za nas. Briga o dženazi ne može u potpunosti nadoknaditi naš nemar i nebrigu o vjerskim obavezama tokom dunjalučkog života, niti naš nemar spram Zajednice kojoj pripadamo i od koje tražimo da nam bude na raspolaganju. Naše pomaganje Zajednice je ulaganje u sebe, u svoju porodicu i njenu budućnost.

Muslimanske zemlje su ovo pitanje riješile na nivou države i osnovale ministarstva koja se bave i podržavaju ove aktivnosti. Nažalost naša je stvarnost drugačija. Mi takvu državnu podršku nemamo i svi mi, muslimani, smo po ovom pitanju naše ministarstvo koje podržava rad Islamske zajednice.

Država je nacionalizacijom vakufske imovine, bez naknade, oslabila Islamsku zajednicu, a to slabljenje se nastavlja odgađanjem restitucije, odnosno vraćanja nepravedno oduzete imovine Islamkoj zajednici.

Onog momenta kad se okolnosti promijene, kada se Islamskoj zajednici u cjelosti vrate vakufi koji su joj oduzeti, a koji bi mogli obezbijediti Islamskoj zajednici normalan rad u svim segmentima njene misije i rada, od tog trenutka Islamska zajedica će moći da pomaže u punom kapacitetu svoje članove i sve one kojima je pomoć potrebna, a i članarina u Islamskoj zajednici će dobiti jedno sasvim drugo značenje i funkciju.

Sve nas pozivam da svoj odnos prema našoj Islamskoj zajednici preispitamo. Da razmislimo da li smo u potpunosti ispunili svoju obavezu prema Islamskoj zajednici kojoj pripadamo i na koju računamo tokom čitavog svog životnog vijeka? Da li koristimo Zajednici i muslimanima ili se sjetimo Zajednice samo kad nam zatreba?

Različitih smo zanimanja, želja i prohtjeva, ali nam je svima jedna želja kad je u pitanju ahiret. Želja nam je spas, Allahova nagrada, želja nam je džennet. Da bismo do dženneta stigli, islam ne traži odricanje od dunjaluka, već zahtijeva da od dunjaluka ulažemo u ahiret. Članarina u Islamskoj zajednici je takav ulog.

Uzvišeni Bože, pomozi nam da razumijemo da je briga o džamiji i džematu, o Zajednici i muslimanima briga o nama samima i da je to djelo kojim ćemo se na ahiretu obradovati.

Allahu naš, tražimo najbolje što se traži, molimo za najbolju dovu, za najbolji uspjeh, za najbolje djelo, za najbolju nagradu, za najbolji život i za najbolju smrt. Učvrsti nas i otežaj vagu naših dobrih djela. Učvrsti naše vjerovanje i podigni naše stepene. Primi naše namaze i oprosti nam grijehe. Podari nam najveće deredže u Džennetu. Allahu naš, molimo te za početna i završna dobra, sveukupno dobro, njegov početak i njegov kraj, njegovu formu i njegovu suštinu, i daj nam najviše stepene u Džennetu.

Allahu naš, podari nam najbolje s čim dolazimo, najbolje što radimo, najbolje što činimo, najbolje što krijemo, najbolje što pokazujemo i najveće stepene u Džennetu.

Gospodaru naš, oprosti nama i roditeljima našim i svim vjernicima na dan kada se bude polagao račun! Gospodaru naš, podari nam u ženama našim i djeci našoj radost i učini da se čestiti na nas ugledaju. Amin.