Razgovarali: Ibrahim Softić i Elmedina Osmić Brzović
Ramazanske novine: Na samom početku razgovora želimo vam čestitati na dostignutom zvanju kurra-hafize. U našem narodu ima hâfiza i hafîza, a i vi ste hafiza časnog Kur’ana od ramazana 2007. godine. Prema relevantnim podacima, vi ste prva Bošnjakinja kurra-hafiza u Bosni i Hercegovini i šire, a što je, osim za vas lično, posebno važno i za našu zajednicu. Molimo vas da nam pojasnite šta znači zvanje kurra-hafize, kako se i na koji način do njega stiže?
Kurra-hafiza Gobeljić: Najprije, moja neizmjerna zahvala Uzvišenome Darovatelju Allahu, dž.š., na blagodatima kojima obasipa sve stvoreno. Također, odmah na početku, želim istaknuti i zahvaliti se na vašoj spremnosti za ovom vrstom razgovora i razumijevanju važnosti ove blagodati i emaneta koji je mene i moje najbliže, a vjerujem i našu domovinu i zajednicu, naš Stvoritelj blagoslovio i počastio. Dozvolite mi da u nastavku posve koncizno problematiziram ono što se podrazumijeva pod pomenutim zvanjem. Naime, u arapskom jeziku riječ kurra predstavlja množinu od riječi kari, što u kontekstu o kome govorimo znači učača Kur’ana. Iz istog korijena je i izvedenica kiraet (množ. kiraat), što znači način učenja Kur’ana, odnosno radi se o različitim jezičkim formama ili načinima izgovora pojedinih kur’anskih riječi, konsonanata ili tedžvidskih pravila koje je Uzvišeni Allah, dž.š., dozvolio prilikom učenja Kur’ana. U tom kontekstu se u literaturi na arapskom jeziku, a što je praksa i u našem bosanskohercegovačkom društvu, za osobu koja tačno, precizno i posebno ispravno uči Kur’an na različitim načinima kaže da je od kurraa, tj. od stručnjaka za učenje Kur’ana. Put do toga časnog znanja i svakako zvanja, a koje je u našem vremenu itekako zapostavljeno, započinje memorisanjem Šatibijje, najpoznatijeg kiraetskog djela u stihovima, koje sadrži osnovne kiraetske razlike i pravila. Naravno, počastovana sam time što sam za mentora imala profesora kurra-hafiza dr. Dževada Šošića, koji mi je zdušno svoje znanje prenosio i darivao nastojeći detaljno pojasniti temeljna pravila sadržana u spomenutim stihovima Šatibijje. Nakon što kandidat ovlada kiraetskim pravilima i razlikama, započinje sa učenjem hatme u kojoj primjenjuje sve usule po ustaljenom metodu džem’a. Proučivši posljednju stranicu Kur’ana na svim kiraetima, kandidat stiče mnogolika znanja u kontekstu Kur’ana i zvanje kurra-hafiza.
Zubejda Gobeljić (rođena Vračo) rođena je 1988. godine u Sarajevu. U Visokom završava osnovnu školu i Medresu “Osman-ef. Redžović “. U ramazanu 2007. godine zajedno sa svojom sestrom blizankinjom Zahidom završava hifz, što je prvi slučaj u novoj historiji Bosne i Hercegovine da su sestre blizankinje u isti dan postale i hafize. Od 2014. godine je izučavala sve rivajete i kiraete pojedinačno, a zatim i učenje hatme po svih sedam kiraeta i njihovih 14 rivajeta prema poznatoj metodi džemaa. U ramazanu 2020. godine postaje prva Bošnjakinja kurra-hafiza. Radi u Behram-begovoj medresi kao profesorica-odgajateljica. Kurra-hafiza Zubejda je supruga dr. hafiza Saudin-ef. Gobeljića, imama tuzlanskog džemata Amberhatun džamije. Majka je dva sina.
Ramazanske novine: Možete li se prisjetiti vašeg djetinjsva i mladosti, i onoga što vas je usmjerilo ovom zahtjevnom, ali istovremeno i časnom putu. Šta možete poručiti roditeljima, koje sposobnosti da razvijaju kod svoje djece?
Kurra-hafiza Gobeljić: Sjećam se da sam već od najranijih dana stremila duhovnosti i čeznula da časnim Kur’anom obojim i uljepšam svaki kutak svoga života. Tačnije, ljubav prema Kur’anu se javila još u ranom djetinjstvu, a kao posljedica porodičnoga okruženja i, naravno, pohađanja mektepske pouke. U tom periodu za trud i svekolika znanja dugujem veliku zahvalnost mojim čestitim roditeljima Mustafi i Ismeti, mjesnom imamu Senad-ef. Šabiću te poštovanom muhaffizu Abdulkadir-ef. Kadriću koji je, na sebi svojstven način, podsticao kako mene osobno, jednako i sve druge na važnost duhovnosti na ovodunjalučkom putovanju. Također, smatram da je ta vlastita potraga za smislom našega habitiranja i egzistiranja na ovoj prolaznoj zemljanoj lađi učinila da se otisnem u duboke vode islamske duhovnosti i to posredstvom konstantnoga poniranja, razmišljanja i sagledavanja života kao prilike za duhovno usavršavanje. Što se tiče drugog dijela vašeg pitanja, možemo kazati kako je prioritetno da roditelji u procesu odgajanja omoguće samome djetetu ugodan i motivirajući ambijent, u kome će ono biti u prilici da raste, odnosno naraste u emotivnom i intelektualnom, ali, nadasve, duhovnom smislu, te tako prije doraste onome za što jeste predodređeno. Tako će ono biti sposobno da se odredi prema životnim prilikama i izazovima. Veoma važan faktor u svemu tome jeste postojanje iskrene i otvorene komunikacije koja će djetetu omogućiti da spozna svoje stvarne mogućnosti i prihvati svoje slabosti na kojima, u budućnosti, treba uveliko raditi. Ništa manje značajna uloga roditelja bi trebala biti permanentno podsticanje i ohrabrivanje vlastitoga djeteta na putu sticanja znanja i raznih životnih vještina, a koje će u konačnici projicirati zdravu i duhovno ispunjenu jedinku sposobnu da odogovori na svekolike iazazove vremena u kome živi.
Ramazanske novine: Živite u porodici sa mužem hafizom i dvoje male djece. Može li porodica biti poticajna u razvijanju i izgradnji zdrave ličnosti? Kakva su vaša iskustva?
Kurra-hafiza Gobeljić: Posebno sam zahvalna našem Stvoritelju na prilici da na ovom dunjalučkom putovanju budem u društvu osobe kao što je moj dobri hafiz Saudin-ef., koji svoje znanje, duhovnost i proaktivnost nesebično nudi i dijeli, kako nama u porodici tako i svim drugim dobrim ljudima. Naravno, tu porodičnu idilu posebno uljepšavaju i svojom pojavnošću naša dva sinčića Adnan i Hasan. Također, imam potrebu da spomenem kako su naši veoma česti sabesjednici moja sestra hafiza Zahida i njen suprug kurra-hafiz Ismail-ef. Čehić. Naime, kvalitet života u porodici u kojoj su njeni članovi nosioci Božije Riječi je nemjerljiv. U vezi s tim, jedna od najvažnijih pretpostavki za intelektualno, duhovno i moralno narastanje svake jedinke jeste, svakako, zdravo porodično okruženje, a posebno okruženje u kojem sve dnevne aktivnosti započinju s imenom i sjećanjem na Uzvišenoga i Jedinoga. Zapravo, vrijeme u kome živimo nosi veliko breme odgovornosti shodno mnogolikim dilemama i izazovima. No, ako želimo biti primjer vlastitoj djeci, onda taj primjer moramo praktično iskazivati i pokazivati, a na čemu posebno insistira znanost o odgoju. U tom kontekstu, svakodnevne aktivnosti u našoj porodici su u svrhu edukacije i podsticanja djece na učenje i druženje s Kur’anom, ali i sticanje drugih, za život korisnih vještina. Harmonija i posvećenost nauci u našoj porodici jesu plodno tlo na kome naša djeca odrastaju. Ako hoćemo biti primjer drugima, a posebno tim dragim stvorenjima, valjalo bi manje govoriti, a mnogo više činiti. Na tom tragu, mi u našoj porodici nastojimo prenositi i donositi duhovne vrijednosti koje će pomoći našim mališanima ne samo da porastu već i da dorastu vremenu u kome žive.
Ramazanske novine: Radite u Behram-begovoj medresi sa mladima. Kakva su njihova stremljenja naspram učenja i ponašanja proisteklih iz časnog Kur’ana?
Kurra-hafiza Gobeljić: U tradiciji našeg bošnjačkog naroda se već od najranijih dana, zahvaljujući našim čestitim roditeljima, vrijednim imamima i vjeroučiteljima, a posredstvom porodice, mekteba i škole, njeguje posebna ljubav prema Kur’anu te se, u tom smislu, nastoji djecu odgajati u duhu kur’anskih poruka i preporuka. U tom pogledu, cjelokupni plan i program rada Behram-begove medrese, pod vođstvom direktora dr. Ahmeda Hatunića, usmjeren je ka edukaciji i podsticanju djece na rad i učenje s ciljem razvijanja kako odgojnih i intelektualnih kapaciteta tako i duhovnih. U svim našim medresama se njeguje institucija hifza, koja je iznjedrila najveći broj hafiza časnog Kur’ana. Hvala Bogu, sve veći broj naše muslimanske omladine u medresama, ali i izvan njih, nastoji da preko memorisanja Kur’ana u svoju svakodnevnicu utka mnogolike kur’anske preporuke. Svakako, ostaje nam da u budućnosti i dalje stremimo ka tome da naši mladi uz usvajanje kur’anskog sadržaja još više budu u prilici da te sadržaje pronose i donose kao vrijednost među sve ljude naše ponosne i lijepe Domovine.
Ramazanske novine: Postali ste hafiza časnog Kur’ana u ramazanu 2007. godine, a zvanje kurra-hafize, također, ste stekli u mjesecu ramazanu. Znamo da je poveznica ramazana i Kur’ana plemenitog nerazdvojiva. Koje su mogućnosti u ovome mubarek-mjesecu za sve nas?
Kurra-hafiza Gobeljić: Božijim izunom u mjesecu ramazanu u prilici smo da oplemenimo naše misli, riječi i djela. Također, mi smo na megdanu vlastitih težnji i prohtijeva, nastojeći se u toj nepredvidivoj borbi pomoći disciplinom i duhovnošću. Ramazan je prilika i da se susretnemo sa svojom vlastitošću i svim onim što ona nosi i donosi kao takva. Tad smo u prilici da se nadnesemo nad onim što doista jesmo, te da se posredstvom znanja i saznanja koja su nam data jasnije odredimo prema Uzvišenome Gospodaru, sebi i drugim ljudima, te da svoj život sredimo i uredimo po najuzvišenijim standardima duhovnosti. Ramazan, metaforički kazano, jeste ogledalo koje pokazuje svakoj individui pravo stanje stvari. On je furkan, odnosno proces čišćenja ljudske duše od onoga što joj ne priliči. On je poseban dar ljudskome rodu putem koga i pojedinac, ali jednako tako i zajednica, biva u prilici da doživi moralnu i duhovnu evoluciju, a ne bilo kakvu revoluciju. Jer post kao čin nije pojava već proces. On je u biti tu kako bi nam ukazao da možemo više od onoga što trenutno činimo.
Ramazanske novine: Mjesec ramazan je za hafize posebno izazovan zbog učenja hafiskih mukabela. Vi vodite žensku hafisku mukabelu u Tuzli. Koliki značaj po vašem mišljenju imaju ove mukabele i općenito učenje i druženje sa Kur’anom tokom ramazana?
Kurra-hafiza Gobeljić: Učenje i prisustvovanje mukabelama je jedna lijepa tradicija koja, pored individualne duhovne koristi, doprinosi i jačanju zajedništva kao nezaobilaznoj sastavnici našeg bošnjačkog identiteta. Mukabele su jedinstvena prilika da kur’anski sadržaj nanovo i iznova afirmišemo i da podstičemo na njegovu primjenu u svakodnevnom životu, ukoliko želimo da budemo obradovani velikom nagradom pripremljenom za one koji ga budu slijedili. Svakako, ako se zna da druženje sa Kur’anom podrazumijeva direktno vezivanje za našeg Stvoritelja, ali i slijeđenje sunneta, onda je sasvim jasno kakvu bi ulogu samo učenje i iščitavanje sadržaja ove časne Knjige trebalo imati u životu pojedinca, ali i cijele zajednice, a posebno tokom mjeseca ramazana. Naime, Kur’an je, ako to tako možemo kazati, mapa koja čovjeka u konačnici može dovesti do istinske sreće i obezbijediti mu uspjeh i na dunjaluku i na ahiretu. Koristim se ovom prilikom da istaknem kako velike zasluge za samo pokretanje i održavanje ženske hafiske mukabele, a koja jeste poseban ramazanski ukras ovoga medžlisa, uveliko pripadaju i našem vrijednom glavnom imamu hafizu Ahmed-ef. Huskanoviću.
Ramazanske novine: Kako usklađujete vaše porodične obaveze i kako provodite ovo časno vrijeme u mubarek ramazanu?
Kurra-hafiza Gobeljić: Dobra organizacija vremena je primarna na putu uspjeha kako jednog pojedinca tako i određene organizacije, korporacije ili zajednice. Zapravo, umnogome, kroz ovodunjalučko proputovanje koristim se jednim saznanjem koje kaže da onaj ko ne planira planira neuspjeh. U vezi s tim, prioritetno je da svaki vjerujući insan, željno isčekujući mubarek-mjesec ramazan planira svakodnevne aktivnosti u skladu s kojima će posvetiti vrijeme introspekciji svoje vlastitosti. Svaka od tih aktivnosti zahtijeva određeni trud na temelju koga će insan u konačnici ubirati slatke plodove svoga duhovnog zalaganja. Lično, mjesec ramazan mi predstavlja izuzetnu priliku da se, na temelju primjera Muhammeda, s.a.v.s., okrenem svojoj vlastitosti kroz čin posta, učenja i promišljanja sadržaja Kur’ana, činjenja dove i obavljanja dobrovoljnih namaza. Naravno, da bih u tome uspjela i da bih bila u prilici još više se angažirati u svrhu vlastitog moralnog i duhovnog narastanja, važno je imati pomoć i razumijevanje članova uže porodice. Kada su takve okolosti, mogu slobodno istaći kako sam počastvovana i ponosna na svoga hafiza i njegovu majku Fatimu koja nam nesebično pomaže, kako u mjesecu ramazanu tako i izvan njega.
Ramazanske novine: Hvala vam na razgovoru i neka vam je mubarek ramazan.