mesnevija

Katedra Mesnevije “Šejh Ahmed Nuruddin Mešić” u Hadžijskoj džamiji

U subotu, 17. decembra 2022. godine u Hadžijskoj džamiji u Novom Naselju Solina, nakon pauze koja je uslijedila zbog COVID pandemije, ponovo je započela sa radom Katedra Mesnevije i medžlisi zikir “Šejh Ahmed Nuruddin Mešić”.

Šejh Ahmed-ef. Mešić (1916-1994) šerijatski pravnik – kadija, islamski teolog, profesor islamskih orijentalnih jezika i mesnevihan, osnovao je Katedru Mesnevije u Tuzli 26. jula 1990. godine. Dersovi su se održavali u Jalskoj (Mehmed-aginoj) a kasnije, tokom agresije, u Šarenoj (Atik, Behram-begovoj) džamiji. Od aprila 1994. u Mejdanskoj džamiji, a od konca 1996. godinese održavaju u novosgrađenoj nakšibendijskoj tekiji „Šejh Ahmed Nuruddin” u Tuzli.

Rahmetli Ahmed-ef. Mešić je osamnaest godina svoga života posvetio Mesneviji s ciljem da što vjernije i jasnije prenese njeno značenje na bosanski jezik, učini je pristupačnom širem krugu čitalaca bez korištenja komplikovanih, teško razumljivih stručnih izraza i jezičkih konstrukcija. Šejh Mešić je preveo i napisao komentare za ukupno 6.683 bejtova-dvostiha Mesnevije.

Sa obilježavanjem spomendana Dželaludina Rumija 17. decembra 2022. godine i prigodnim predavanjem o njegovom životu i djelu i dersom iz Mesnevije, Katedra Mesnevije, koja sad nosi ime svoga osnivača, ponovno je počela sa radom u Hadžijskoj džamiji u Novom Naselju Solina. Dersovi se održavaju ponedjeljkom poslije jacija-namaza prema prijevodu i komentaru Mesnevije poštovanog mesnevihana Ahmed-ef. Mešića. Kao i ranije voditelj Katedre je dr. Izet Zikjri Pajević koga je 15. maja 1994. za to ovlastio šejh Ahmed-ef. Mešić, koji ga je prethodno uveo u nakšibendijski tarikat i metodologiju kazivanja Mesnevije. To je potvrđeno i 17. decembra 2022. god. izunamom od strane aktuelnog predsjednika Tarikatskog centra u BiH, šejhul šujuha Ćazim-ef. Hadžimejlića koji ga je ovlastio i za vođenje zikira po nakšibendijskom usulu kako je to u Tuzli utemeljio šejh Ahmed-ef. Mešić.

Sa povratkom rada Katedre u džamijski prostor planiraju se i druge aktivnosti sa ciljem upoznavanja šire javnosti o islamskoj duhovnosti koja već stoljećima pruža ljudima većinu onoga što se danas očekuju od savremene psihologije, pedagogije, psihoterapije, psihološke medicine i psihijatrije. Ove aktivnosti se realizuju uz saglasnost Medžlisa Islamske zajednice Tuzla, glavnog imama hafiza Ahmed-ef. Huskanovića, džematskog imama Mumin-ef-Mumića i  šejha dr. Ćazima Hadžimejlića, predsjednika Tarikatskog centra u Bosni i Hercegovini.