U džamiji Kralj Abdullah u Tuzli predstavljena su izdanja Centra za dijalog-Vesatijja Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Promocija je organizirana za imame Medžlisa Islamske zajednice Tuzla.
Riječi dobrodošlice uputio je glavni imama Medžlisa Islamske zajednice Tuzla h. hfz. Ahmed-ef. Huskanović.
Promotori izdanja Centra za dijalog-Vesatijja bili su: pomoćnik Muftije tuzlanskog dr. Sead-ef. Seljubac, direktor Centra za dijalog-Vesatijja mr. Senad-ef. Ćeman i direktor Behram-begove medrese u Tuzli Ahmed-ef. Hatunić.
Na promociji su predstavljeni sljedeći naslovi: Uloga islama u jačanju svjetskog mira, Vesatijja – srednji islamski put, Vizija i misija Međunarodnog Centra za srednji islamski put u Kuvajtu, Muslimani i drugi, Ustanova fetve u globaliziranom svijetu, Srednji islamski put: društvene implikacije, Džihad: vrste i implikacije, Zajednica srednjeg puta: teorija i praksa islamske umjerenosti (knjga 1 i knjiga 2), Odnosi između muslimana i nemuslimana: razmišljanja o nekim kur’anskim tekstovima.
Direktor Centra za dijalog–Vesatijja mr. Senad-ef. Ćeman prisutne je podsjetio da jedna od osnovnih karakteristika Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini istrajavanje na pravom putu kroz dijalog sa drugima i umjerenost u tumačenju i primjeni islama. U Bosni i Hercegovini se srednji put islama podrazumijevao do te mjere da se o njemu čak nije ni pričalo, ni pisalo. Umjerenost u vjeri se jednostavno živjela. Međutim, kako je rekao, stanje se unekoliko promijenilo – u svijetu i kod nas. Pojavila su se nova tumačenja islama u kojima uglavnom nema prostora za neistomišljenike. Svoju odgovornost i ozbiljno bavljenje ovim pitanjem Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini pokazala je i kroz osnivanje Centra za dijalog – Vesatijja, nastojeći time doprinijeti različitosti bogatstva i raznovrsnosti, a ne različitosti sukoba i sporenja. Islamska zajednica koncept srednjeg islamskog puta, sadržanog u pojmu vesatijja vidi kao najprihvatljiviji okvir za dijalog, kako onaj međureligijski tako i onaj međumuslimanski.
U prvoj godini rada Centar za dijalog–Vesatijja uložio je veliki napor u pripremanju literature o principima islamske umjerenosti vesatijje, tako da sada na bosanskom jeziku imamo prilike čitati studije poznatih islamskih učenjaka o mjerljivim ciljevima vesatijje.
Za posebno važan doprinos i podršku ovom projektu, direktor Ćeman, posebnu zahvalnost, pored timovima prevodilaca i urednika iz Bosne i Hercegovine, uputio je Ministarstvu vakufa Države Kuvajt, koje je sa Rijasetom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini potpisalo Memorandum o saradnji u oblasti promoviranja ideje islamske umjerenosti vesatijje.
Imamima Medžlisa Islamske zajednice Tuzla podijeljeno je 32 kompleta izdanja Centra za dijalog-Vesatijja.