U Kulturno-obrazovnom centru Tušanj-Slatina, u četvrtak 23. februara upriličena je promocija dokumentarnog filma „Imami logoraši“.
“Imami logoraši” je treći dokumentarni film u produkciji Udruženja Ilmijje u serijalu koji je posvećen značaju i ulozi imama u toku agresije na BiH 1992.– 1995. godine. Autori ovog dokumentarnog filma su Nedim Hrbat i Muhamed Halilović. Film je podržalo Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata na čelu sa ministrom Salkom Bukvarevićem.
Autori su predočili stradanje imama u preko 650 logora i drugih mjesta zatočenja, u kazamatima svih agresora na našu zemlju. U prvom redu tu su srpski logori, a među njima su i neki koje je osnovala bivša JNA još i prije agresije na BiH. Istu strategiju je preuzeo HVO, kao i tzv. autonomaši na čelu s Fikretom Abdićem. Logori za Bošnjake bili su i u susjednim zemljama. Sve to na evropskom tlu na kraju XX stoljeća.
Patnje, načine mučenja i ponižavanja teško je nabrojati – od sistemskog izgladnjivanja, iživljavanja i premlaćivanja, čak i kod doktora, pa do paljenja vatre na grudima. „Bilo im je dostupno 24 sata da rade šta hoće, ne birajući ni vrijeme, ni način, ni sredstva…“ Bila su to mjesta gdje „ljudski život ništa ne znači“. Ali tu su i izuzetni primjeri pouzdanja u Boga, duhovne snage i dostojanstva. Jedan imam govori o solidarnosti svih imama iz logora u kom su bili sa novopridošlim imamom, za koga se očekivalo da će podleći nakon teškog premlaćivanja. Uz Božiju i njihovu pomoć to se nije dogodilo. „Vjera u Boga te održava u tim i takvim trenucima…“ „ Može tijelo i satrti i polomiti, i pokršiti sve, ali ne može ono što je najbitnije u čovjeku – duh, iman u Allaha dž.š., uz nadu da će se sve to prevazići“, samo su neke od poruka imama koji su stradali u logorima za Bošnjake.
Do sada su ukupno registrovana 124 imama koji su prošli agresorske logore, a među onim koji su govorili za ovaj dokumentarni film je i sadašnji reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, koji je također bio zatočenik u logoru.
– Neki od imama koji su preživjeli torture, nisu mogli stati pred kameru i ispričati šta im se desilo. Neki su pričali, ali glas i brada su im drhtali, dok su neki plakali, izjavio je Nesib ef. Hadžić, glavni vojni imam.
Ovom prilikom o filmu prisutnima su govorili Mensur-ef. Pašalić, predsjednik GO Ilmijje Bosne i Hercegovine i Nesib-ef. Hadžić, potpredsjednik GO Ilmijje.
– Naša intencija snimajući ove filmove jeste da argumentirano i dokumentirano ostavimo generacijama iza nas istinsku priču i kazivanje o 1992-1995. godini, da to ostavimo u amanet generacijama sa ciljem da kažemo koje su to probosanske, konstruktivne snage, a gdje su oni koji su željeli da utrnu Bosnu i Hercegovinu, da ugase naš multietnički karakter suživota i komunikacije, kazao je Mensur-ef. Pašalić.
– Ovdje mi to ne radimo da bi imami dobili tantijeme, komplimente, zahvale ili nagrade nego da evidentiramo našu ulogu, a onda da na taj način da vispreno krenemo u budućnost gradeći europsku projekciju Bosne i Hercegovine, dodao je Pašalić.
Glavni imam Medžlisa Tuzla Ahmed-ef. Huskanović je istakao da je projekcija ovog filma važan događaj te je dodao da su i u postranom vremenu imami odigrali značajnu ulogu, pogotovo u procesu povratka.
Promocija filma upriličena je u okviru programa obilježavanja Dana Medžlisa Tuzla.