received 1797703433709328

Proučena hafiska dova hafizu Abdulah-ef. Okanoviću

Hafiska dova Abdulah-ef. Okanoviću, imamu Bijele džamije u Slavinovićima, proučena je u nedjelju 16. juna 2019. godine u tuzlanskoj Bijeloj džamiji. 
 
Abdulah-ef. Okanović je pred Komisijom za hifz Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini položio hifz 26. aprila ove godine. Šesti je hafiz među imamima Medžlisa Tuzla.
 
Svečanoj promociji Abdulah-ef. Okanovića u zvanje hafiza Časnog Kur’ana prisustvovali su izaslanik Reisu-l-uleme kurra hafiz prof. dr. Dževad Šošić, muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Tuzla hafiz Ahmed-ef. Huskanović, predsjednik IO Medžlisa Tuzla prof. dr. Amir Karić, direktor Behram-begove medrese u Tuzli Ahmed-ef. Hatunić, glavni imami, hafizi, imami, muderrisi, vakifi, članovi porodice i rodbina novog hafiza, kao i veliki broj džematlija i gostiju. 
 
Ovim svečanim povodom prigodnim riječima i čestitkama obratili su se muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlović i glavni tuzlanski imam hafiz Ahmed-ef. Huskanović. 
 
Diplomu hafiza Kur’ana Časnog hafizu Okanoviću uručio je izaslanik Reisu-l-uleme kurra hafiz prof. dr. Dževad Šošić, koji je u svome obraćanju istakao posebnu radost što je novi hafiz naučio Kur’an napamet kao aktivni imam i time pokazao da se pored svih imamskih, muallimskih i hatibskih obaveza može naći vremena i prostora da se nauči Kur’an napamet. Hafiz Šošić je istakao značaj hafiza i hifza kao instrumenta za čuvanje Časnog Kur’ana. 
 
Hafiz Abdulah-ef. Okanović je rođen u Diviču kod Zvornika 24. septembra 1990. godine, od oca r. Omera i majke Fatime. Mektebsku nastavu je pohađao u mektebu Bijele džamije u Slavinovićima pred muallimom Ismet-ef. Avdibašićem. U Behram-begovu medresu u Tuzli se upisuje 2005.  godine, a istu završava 2009. godine. Iste godine upisao se na FIN-a u Sarajevu na kojem je diplomirao 2013. godine. U periodu od 2010. do 2013. god. bio je imam Sarač Ismailove džamije u Sarajevu. Od 2014. do danas radi kao imam, hatib i muallim u džematu Bijele džamije u Slavinovićima, MIZ Tuzla. Trenutno je student na postdiplomskom studiju FIN-a u Sarajevu. Hifz je polagao u periodu od 12. do 26. aprila 2019. godine pred Komisijom za hifz Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Njegov muhafiz je hafiz Mirnes-ef. Spahić, profesor kiraeta u Behram-begovoj medresi. Oženjen je Mihreta-hanumom i otac dvoje djece.