grabovica 2

Upoznavanje sa historijom naše domovine i naroda

U nedelju, 21. oktobra ove godine, organizirano je putovanje prilikom koga su džematlije džemata Grabovica posjetili gradove nekoliko mjesta u Srednjoj Bosni. U okviru ovog putovanja džematlije Grabovice najprije su posjetili vezirski Travnik, a potom i grad Jajce.

Cilj posjete Jajcu bio je obilazak džamije Esme Sultanije, najveće džamije u gradu sa 29 nacionalnih spomenika kulture. Musafire iz džemata Grabovica, ispred Medžlisa IZ Jajce ugostio je imam ove džamije Ramiz-ef. Kahrić. Kahrić je ispričao nekoliko zanimljivosti o gradu Jajcu i samoj džamiji, te su posjetitelji od njega saznali šta je povod izgradnje džamije i kako je džamija dobila ime. Naime, prema jednoj legendi, Esma, kćerka sultana, strašno se razboljela i danima je ležala u postelji. Sultan je slao po ljekare i hećime u cijelom carstvu, ali je sve bivalo uzalud i sultaniji je bivalo gore iz dana u dan. Sve dok joj jedan alim nije rekao da treba da sagradi džamiju i most na mjestu gdje se dvije rijeke spajaju u jednu. Izaslanici su tragali po carstvu i u Bosni otkrili grad Jajce u kojem se jedna rijeka ulijeva u drugu, čineći vodopad i to im se učinilo kao savršeno mjesto. Došli su sultaniji i nakon što su joj rekli da su pronašli mjesto, ona je uvakufila sredstva od kojih su izgrađeni džamija i dva mosta.

Džamija je izgrađena 1753. godine, jedan je od najznačajnijih ženskih vakufa u Bosni i Hercegovini, a u Jajcu i danas ima dobrotvora i dobrotvorki, koji po uzoru na sultaniju Esmu, grade i pomažu izgradnju objekata od šireg društvenog značaja.

Posjeta gradu na Vrbasu bila je prilika da se obiđu i druge znamenitosti i ljepote grada Jajca.

U povratku prema Tuzli, organizirana je i posjeta mjestu Ahmići. Nakon akšam – namaza, imam džemata Ahmići Mahir-ef. Husić je, u spomen sobi, održao kratko predavanje o događanjima u ovom mjestu na dan 16. 04. 1993. godine, kada je od strane snaga Hrvatskog vijeća odbrane, ubijeno 116 civila.

Ispred obnovljene džamije u Ahmićima, koja je bila porušena u ratu, izgrađeno je spomen – obilježje sa imenima svih 116 ubijenih. Od tih 116 šehida njih 44 su iz jedne porodice, porodice Ahmić, najmlađa žrtva je imala samo tri mjeseca, a još 10 žrtava su bila djeca mlađa od 18 godina.

Putovanje u Travnik i Jajce, te posjeta Ahmićima bilo je prilika za druženje džematlija, ali i prilika da se proširi poznavanje činjenica iz daleke i bliže historije naše zemlje i našeg naroda.

S. Dž.